Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
Jaska Kanta-asiakas
Liittynyt: 06 Maa 2004 Viestejä: 430 Paikkakunta: ympär mualimmoo...
|
Lähetetty: 25.07.2004 00:11 Viestin aihe: "Lumiläppä" |
|
|
Elikkäs mistäs tuommoisia ns.lumiläppiä voi ostella joita käyttää myös ampuma hiihtäjät estämässä lumen menemistä piippuun? Ja onnistuuko kiinnitys itse? Ois kätevä lintumetsällä ja ei häviä kuin muovipussi+kuminauha viritelmät ja ois nopeampi.. _________________ Täähän on selevä homma.... |
|
Takaisin alkuun |
|
|
igorrock Kanta-asiakas
Liittynyt: 26 Maa 2004 Viestejä: 13930
|
Lähetetty: 25.07.2004 19:58 Viestin aihe: |
|
|
Luulenpa että joku kilpa-aseisiin erikoistunut firma voisi auttaa. Eikös Heikki Taipalus Oy tuo maahan joitain kilpa-aseita.
Vanha tapa ratkaista tuo ongelma on ommella nahasta piipun suuhun sopiva lumisuoja ja kiinnittää se aseeseen vaikkapa sillä kuminauhalla jota on kalsareitten vyötäröllä. Saa muuten myös mustana. Itse tosin käytän pyöreätä kangaspintaista jonka halkaisija on n.3 mm.
Jotkut tekevät niin että sulkevat piipun suun mustalla paikkalapulla. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
Repesorsa ***
Liittynyt: 05 Maa 2004 Viestejä: 9356 Paikkakunta: Sieltä
|
Lähetetty: 25.07.2004 23:38 Viestin aihe: |
|
|
Vanha konsti on laittaa täppätarra piipun päähän. Voi ampua läpi. _________________ I'm back! |
|
Takaisin alkuun |
|
|
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|