Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
Puuhapete Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Kes 2004 Viestejä: 4974 Paikkakunta: Salon emäseurakunta
|
Lähetetty: 18.02.2008 19:28 Viestin aihe: Metsäpeurat |
|
|
Kainuun metsäpeurat lasketaan helmikuussa
Tiivistelmä:
Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos toteuttaa yhdessä Kainuun riistanhoitopiirin kanssa Kainuun metsäpeurakannan lentolaskennan. Kainuun metsäpeurakanta oli suurimmillaan vuonna 2001. Silloin peuroja oli 1 700. Viime maaliskuun laskennassa peuroja havaittiin vain 960. Vähenemisen takia kannan koko on syytä selvittää myös tänä vuonna.
Media: Kainuun Sanomat , Kainuun Sanomat (printed version)
Päivämäärä: 17.2.2008
Kirjoittaja: -
Päälähde: - _________________ Tänään on se huominen, josta olit huolissasi eilen. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
Puuhapete Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Kes 2004 Viestejä: 4974 Paikkakunta: Salon emäseurakunta
|
Lähetetty: 19.02.2008 16:09 Viestin aihe: |
|
|
Metsäpeurojen lentolaskenta alkaa tänään Ristijärveltä
Tiivistelmä:
Kainuun metsäpeurojen lentolaskenta aloitetaan tänään Ristijärveltä. Laskentalennot saadaan tehtyä tämän viikon aikana, jos säät suosivat. Ristijärven lisäksi helikopteri suuntaa Paltamoon, Sotkamoon ja Kuhmoon. Maaliskuussa 2007 Kainuun lentolaskennassa löydettiin vain 960 metsäpeuraa. Kainuun metsäpeurakanta oli suurimmillaan vuonna 2001, jolloin laskettiin 1 700 metsäpeuraa. Lentolaskennan toteuttavat Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos ja Kainuun riistanhoitopiiri.
Media: Kainuun Sanomat (printed version)
Päivämäärä: 19.2.2008
Kirjoittaja: -
Päälähde: - _________________ Tänään on se huominen, josta olit huolissasi eilen. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
Puuhapete Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Kes 2004 Viestejä: 4974 Paikkakunta: Salon emäseurakunta
|
Lähetetty: 25.02.2008 14:51 Viestin aihe: |
|
|
Metsäpeurojen laskenta kesken
Tiivistelmä:
Metsäpeurakannan laskeminen keskeytyi eilen huonon sään vuoksi. Kenttämestari Kauko Kilpeläinen kertoi, että peuroja on löydetty, mutta laskennan tuloksista ei vielä voi sanoa mitään. Hän arvioi, että työ saadaan valmiiksi ensi viikon aikana. Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos ja Kainuun riistanhoitopiiri toteuttavat Kainuun metsäpeurakannan lentolaskennan tämän kuun aikana.
Media: Kainuun Sanomat , Kainuun Sanomat (printed version)
Päivämäärä: 23.2.2008
Kirjoittaja: -
Päälähde: Kauko Kilpeläinen _________________ Tänään on se huominen, josta olit huolissasi eilen. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
Puuhapete Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Kes 2004 Viestejä: 4974 Paikkakunta: Salon emäseurakunta
|
Lähetetty: 29.02.2008 15:34 Viestin aihe: |
|
|
Kainuun peurakunta pieneni vuodessa 60 pään verran
Tiivistelmä:
Kainuun metsäpeurakanta pienenee edelleen. Helmikuun 19.-25. päivä tehdyssä lentolaskennassa peurojen määräksi saatiin 897, kun niitä viime vuoden maaliskuussa havaittiin 960. Kanta on jo lähes puolittunut vuodesta 2001. Viimeisin laskenta tehtiin hyvissä olosuhteissa ja sitä voi pitää luotettavana. Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen tutkija Jyrki Pusenius sanoo, että peurat löytyivät hyvin. Puseniusta huolestuttaa Kainuun peurakannan kehitys ja sen pienentymisen syitä pitää tutkia tarkemmin. Petokannan kasvulla on vaikutusta asiaan, mutta sen merkitystä tarvitsee vielä selvittää. Pusenius sanoo, että jossain vaiheessa voi olla tarpeen harkita alueita, joiden petokannan kasvua rajoitetaan. Osa Kainuun peuroista siirtyy kesäksi Venäjän Karjalaan. Pusenius kertoo, että rajan takaa on saatu viitteitä melko villistä peuranmetsästyksestä. Myös peurojen terveydentilaa tutkitaan. Jos eläimillä on terveysongelmia, niihin voidaan yrittää vaikuttaa syöteissä maastoon levitettävillä lääkeaineilla.
Sotkamon kaakkoisosassa, Kuhmon Nurmesjärven ympäristössä ja Kuhmon Hietaperässä peuroja oli satakunta kussakin. Kuhmon keskustan ympäristössä, jossa peuroja on talvehtinut enemmälti vasta kolmen vuoden ajan, eläimiä liikkui vielä puolisataa enemmän.
Laskennan yllätys oli 25 peuran joukko, joka oli asettunut rajavyöhykkeelle Kuhmon Viiksimossa. Kainuun riistanhoitopiirin kenttämestarin Kauko Kilpeläisen mukaan alueella ei ole talvehtinut peuroja ainakaan 15 vuoteen.
Petojen ohella epäiltynä
Media: Kainuun Sanomat (printed version)
Päivämäärä: 29.2.2008
Kirjoittaja: Hannu Mustonen
Päälähde: Jyrki Pusenius / RKTL _________________ Tänään on se huominen, josta olit huolissasi eilen. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
Puuhapete Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Kes 2004 Viestejä: 4974 Paikkakunta: Salon emäseurakunta
|
Lähetetty: 29.02.2008 15:35 Viestin aihe: |
|
|
Suomenselän metsäpeurakanta selville helikopterilaskennalla
Tiivistelmä:
Pohjanmaan ja Keski-Suomen riistanhoitopiirit sekä Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos ovat parhaillaan arvioimassa Suomenselän metsäpeurakannan kokoa pienhelikopterilaskennan avulla. Alustavan arvion mukaan alueelta löytyy 1 300 - 1 500 metsäpeuraa. Laskentalennot ohjataan metsästysseuroilta saatujen tietojen mukaisesti Perhon, Vetelin, Halsuan, Lappajärven ja Vimpelin sekä Alajärven alueelle. Keski-Suomen riistanhoitopiirin alueen kunnista mukana ovat Kinnula, Kyyjärvi ja Karstula. Pohjanmaan riistanhoitopiiri käynnisti viime syksynä myös metsäpeurakannan seurannan kehittämishankkeen. Tavoitteena on kerätä entistä tarkempaa tietoa peurakannan hoitoon liittyvien päätösten tueksi. Uudessa maastoseurantamenetelmässä seurataan vasatuottoa arvioimalla pelloilla laiduntavien metsäpeuralaumojen rakennetta. Menetelmällä saadaan käsitys naaraiden ja vasojen määrästä. Suomenselän metsäpeurakannan hoidolla on suuri merkitys lajin tulevaisuudelle, sillä Suomessa metsäpeuroja on ainoastaan Kainuun ja Suomenselän alueella. Kainuun populaatio on romahtanut muutamassa vuodessa noin puoleen entisestään.
Media: Keskipohjanmaa, Pohjalainen
Päivämäärä: 29.2.2008
Kirjoittaja: -
Päälähde: - _________________ Tänään on se huominen, josta olit huolissasi eilen. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|