Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
hornet Kanta-asiakas
Liittynyt: 27 Tou 2006 Viestejä: 794 Paikkakunta: Koillis-Pirkanmaa
|
Lähetetty: 24.02.2011 09:08 Viestin aihe: |
|
|
Skanneri kirjoitti: |
Olenko mä nyt onnistunut pilaamaan S410:ni piipun pysyvästi? |
Et ole!
Tuollainen jatkettava moniosainen puikko ei ole hyvä. Mm. siitä syystä, että se saattaa mennä piipun sisälläkin mutkalle saumojensa kohdilta.
Varsinkin sellaiset halvemmat, joita minullakin on yksi.
Kiintovaimennetun piipun puhdistaminen ei tuollaisella tarjoamallani vaijerilla tahdo kunnolla onnistua. Tökkää vaijerin pää haittalevyihin.
Muutoin se on erinomainen, mm. kuljetettavuutensa vuoksi.
Vaimennetut putsaankin sumatran tapaan yksiosaisella teräspuikolla (VFG, jollainen sinullekin on nyt tulossa).
Kyllähän näistä varoitellaan, että piipun suu vaurioituu jne.
Varovaisella putsauksella en usko tapahtuvan kummempia.
Sellainen armeijamallinen piipun kirnuaminen sen suuta kyllä kuluttaa, mutta muutama varovainen sileän terästangon veto ei niin merkittävästi vaikuta.
Montaa pyssyä putsailen, enkä ole osunnan huonontumista havainnut.
Puikolla voi myös säädellä tulpan kireyttä (ahtautta) piippuun. Mitä pidemmälle tulppa kärkeen ruuvataan sen enemmän se turpoaa ja puhdistusteho paranee.
Tehotulpissa (ja muissakin) käytän usein aseöljyä, mutta en aina.
Kuivalla tulpalla vetelen viimeiseksi ja sitten ennen varsinaista tarkkuusammuntaa muutama laukaus penkkaan.
Varsinaisia tarkkuuskokeita tehdessäni putsaan piippua useamminkin kuin käyttöohjeessasi olevan 250 ls:n välein. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Skanneri Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 30 Maa 2009 Viestejä: 61 Paikkakunta: Turku
|
Lähetetty: 10.03.2011 09:54 Viestin aihe: |
|
|
Onko normaalia vai onko syytä huolestua, kun asetta täyttäessä kuuluu vähän samanlaista hiukan kimakkaa, ujeltavaa ääntä venttiilinsuulta kuin toisinaan polkupyörään ilmaa pumpatessa? Tällaista on alkanut kuulua parin viimeisen täytön yhteydessä sekä pulloa että pumppua käyttäessä; ääni tuntuu tulevan aseen paineilmasäiliöstä ja pullosta täyttämällä ääni on korkeampi ja voimakkaampi.
Tää on puhdasta aloittelijan spekulointia, mutta onko mahdollista, että paineilmasäiliöön olisi päässyt sisälle jotain roskaa joka voisi aiheuttaa äänen?
Muoks: näköjään muillakin samaa vaivaa, http://www.network54.com/Forum/79537/thread/1229883192/1229894590/Just+got+an+AA410+%28.22%29%2C+some+questions. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
joup Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 19 Huh 2007 Viestejä: 67 Paikkakunta: satakunta
|
Lähetetty: 12.03.2011 23:29 Viestin aihe: |
|
|
itsellä ainakin kuuluu kimakkaa ujellusta kun täytän oman AA:n pullosta. se kiintovaimennin vaippa on kierteellä siinä piipun päällä, ja sen saa ruuvattua siitä pois. taisi siellä kierteessä vähän jotain liimaa olla, että ekalla kerralla oli vähän piukempi, mutta nyt lähtee hyvin irti. helpottaa putsaamista kun kiertää sen pois. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Skanneri Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 30 Maa 2009 Viestejä: 61 Paikkakunta: Turku
|
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|