Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
RealExtreme Kanta-asiakas
Liittynyt: 24 Hel 2008 Viestejä: 3283 Paikkakunta: Häilyvä raja hyvän & pahan alueella
|
Lähetetty: 04.06.2011 10:39 Viestin aihe: Voiko Fairylla pestä haulikon? |
|
|
No minä sen jo tein, eli nyt voit kaatua maahan karmaisevasti kuollen, tai kirota minua aseen raiskaajaksi. Älä tee sitä kotona.
Homma lähti siitä, että hinkkasin taas rakasta, synteettiseen ulkokuoreensa verhoutunutta, Benelli M2:ni. Tavallisen öljyämisen seurauksena siellä täällä häilyi silmissäni edelleen hiekkahiukkasia, tummentumia, jämähtänyttä ruutijäänteitä.
Purin aseen paloiksi. Laitoin tiskialtaaseen veden ja lisäsin Fairya. Pudotin kaikki pienet osat likoamaan. Pahimpiin osasiin ruiskutin vielä keittiön yleispuhdistussuihkeesta, joka taatusti ajaa liian naapurimaahan asti.
Tämän jälkeen piipun ja peräosan kanssa suihkuhuoneeseen. Fairya hammasharjaan ja hinkuti hinkuti, yleispuhdistajaa patruunapesään ja peräosan lukkorunkoon ---> liotusta. Sitten komestia suihku seinältä ja pesu.
Tämän jälkeen pienet osat hammasharjalla puhtaaksi ja kaikkien osien huolellinen kuivaus. Päälle vielä huolellisesti öljykerros.
Lopputuloksena minulla on ase kuin pakasta vedetty. Pinttymät ja jäänteet ovat poissa, ase loistaa ja säihkyy kuin uutena. Pirulainen näyttää vielä laukeavankin  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
tukelius Kanta-asiakas
Liittynyt: 25 Elo 2008 Viestejä: 3311 Paikkakunta: Mynämäki
|
Lähetetty: 04.06.2011 11:15 Viestin aihe: |
|
|
palautinjousen putki ja jousi kannattaa saada aivan kuivaksi myös ja kevyt öljy, jos se pääsee ruostuun ni alkaa häröjä tuleen, toki nuin voi tehhä ja toinen mitä ollaan käytetty metallisten osien puhdistukseen on bensakylpy tiskiharjan kans.
kannattaa huuhdella se hammasharja kunnolla ennen iltaista hampaiden pesua.. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
RealExtreme Kanta-asiakas
Liittynyt: 24 Hel 2008 Viestejä: 3283 Paikkakunta: Häilyvä raja hyvän & pahan alueella
|
Lähetetty: 04.06.2011 11:52 Viestin aihe: |
|
|
Itseni yllätti se, piippu ja palautinjousenputki, joiden piti olla puhtaita, työnsi mustaa vettä tulemaan melko määrän. Ero entiseen on kyllä valtava, ja aineetkin löytyy keittiöstä. Todella hyvä systeemi näin merellä metsästävälle.
Ai siitä hammasharjasta johtuu nuo mustat hampaat.. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
heiluri Kanta-asiakas
Liittynyt: 20 Mar 2006 Viestejä: 36097
|
Lähetetty: 04.06.2011 13:11 Viestin aihe: |
|
|
Pesen mustaruutirevolverin aina kuumassa Fairyvedessä,samoin kaikki käytetyt torrakot jotka olen vuosien mittaan tullut hankkineeksi,kuivaus patterilla tai hiustenkuivaajalla ja kevyt öljy. _________________ Kertalaakiyhdistys |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
torant Kanta-asiakas
Liittynyt: 10 Huh 2009 Viestejä: 2238
|
Lähetetty: 04.06.2011 14:13 Viestin aihe: |
|
|
Miten jos laittaisi oikein astianpesukoneeseen...? En nyt siis itse ole, enkä ole koskaan laittanutkaan, mutta tuli vain mieleeni.... |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
pilot61 Kanta-asiakas
Liittynyt: 16 Kes 2004 Viestejä: 576 Paikkakunta: Oulu
|
Lähetetty: 04.06.2011 14:17 Viestin aihe: |
|
|
Aikoinaan intissä oli näppärää putsata ase juoksevalla kiehuvalla (ei kuuma)vedellä kielloista huolimatta.
En huomannut ainakaan mitään merkkejä ruostumisesta, kun kuuma rauta haihduttaa veden pian ja sitten öljysumu pintaan.
Kuuma vesi ei ota pois kaikkea öljyä, mutta pesuaineiden tendisidit ovat tehokkaampia. En pesisi asetta pesuaineella, koska niissä on muitakin ei toivottavia aineosia. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
RealExtreme Kanta-asiakas
Liittynyt: 24 Hel 2008 Viestejä: 3283 Paikkakunta: Häilyvä raja hyvän & pahan alueella
|
Lähetetty: 04.06.2011 17:11 Viestin aihe: |
|
|
Mitä nämä "ei toivotut ainesosat" ovat ja kuinka ne vaikuttavat. Haarukkani peseytyy hienosti, eikä ruostu oli se sitten metallia tai muovia. Myöskään mitään makuhaittoja tahi ylimääräisyyksiä ei pintaan jää. Miksi siis aseessa Fairy tekee pahojaan? Hyvin tuo pinttymät ja rasvan poistaa, ei rohise enää..  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
pihkat Kanta-asiakas
Liittynyt: 18 Syy 2007 Viestejä: 4626
|
Lähetetty: 04.06.2011 22:25 Viestin aihe: |
|
|
Vahan tuo vie tukin pinnasta tehokkaasti, kokemusta sen verran, että ryvetin vanhan suhlini viime syksynä, jonka jälkeen käytin vain kuumassa suihkussa.. _________________ Voi pihkat |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
AtteL Kanta-asiakas
Liittynyt: 19 Syy 2008 Viestejä: 1643 Paikkakunta: Valkeala
|
Lähetetty: 05.06.2011 13:17 Viestin aihe: |
|
|
pilot61 kirjoitti: | Aikoinaan intissä oli näppärää putsata ase juoksevalla kiehuvalla (ei kuuma)vedellä kielloista huolimatta.
En huomannut ainakaan mitään merkkejä ruostumisesta, kun kuuma rauta haihduttaa veden pian ja sitten öljysumu pintaan.
Kuuma vesi ei ota pois kaikkea öljyä, mutta pesuaineiden tendisidit ovat tehokkaampia. En pesisi asetta pesuaineella, koska niissä on muitakin ei toivottavia aineosia. |
Totta. Ainut konsti oli saada rynkyn laatikosta kaikki havut ja mujut pois jousien alta ja välistä oli laskea niin kuumaa vettä kun hanasta tuli.
Kuuma vesi haihtui nopeasti ja laatikko kuivui ilman ruostumista. Ja kaikki koivunsiemenet, kanervat ja muut kenttäkerroksen orgaaniset ainesosat olivat poissa. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
akseli Kanta-asiakas
Liittynyt: 19 Hel 2006 Viestejä: 1009 Paikkakunta: kuopio
|
Lähetetty: 06.06.2011 22:42 Viestin aihe: |
|
|
Tuohan on jo rellu vanha juttu, viimeks viime viikolla piti tuo käsittely toistaa.
Liekkö siitä johtunu se sanonta lensi kuin rädyn keihäs rellulla on vielä varmaan muistissa
Tuskinpa tuo vaan rehellisesti sanottuna haittaa, enemmänkin on kyllä auttanut. Kuumaa juoksevaa vettä+fairy, niin kosteuskin raudoista haihtuu hetkessä poies.
Ja meillä kun on noita tuppervaara pysyyjä, niin ei tukitkaan pahalla katso.. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Reporetku Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Kes 2004 Viestejä: 1995
|
Lähetetty: 07.06.2011 08:43 Viestin aihe: |
|
|
Ei se vesi aina pahasta ole. Suolan poistoon se on ylivertainen tuote. Armeijan aikana (rannikkojääkäreissä) kuumavesipesu oli yleinen huoltotapa rynkkyjen merivesikylpyjen jälkeen.
Myöhemmin Libanonin hiekka sai kyytiä, kun rynkky käsiteltiin moottoripesuaineella ja päälle kunnon pesu painepesurilla . _________________ Käytännöllisyys on kauneutta |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Vortex Kanta-asiakas
Liittynyt: 29 Hei 2004 Viestejä: 6885 Paikkakunta: Helsinki
|
Lähetetty: 07.06.2011 11:39 Viestin aihe: |
|
|
Mites muuten nuo astianpesuaineet, esim. ne kätevät tabletit? Onko niissä kovinkin syövyttäviä ainesosia? Tekisi mieli Glocki puhdistaa ja olisi aika kätevää heittää runko laukaisukoneistoineen astianpesukoneeseen... ja lippaat myös. Miksi ei luisti ja piiputkin. Ja vaimennin... _________________
 |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
balaven Kanta-asiakas
Liittynyt: 04 Hei 2005 Viestejä: 756
|
Lähetetty: 07.06.2011 12:18 Viestin aihe: |
|
|
En tiedä miten syövyttäviä mutta tiedän hydrauliikan osia pestyn astianpesukoneessa. Kyseessä ihan ruostuvaa terästä eikä mitään ongelmia ole havaittu ja noiden pinnasta kyllä erottuu vähäinenkin syöpyminen. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
heiluri Kanta-asiakas
Liittynyt: 20 Mar 2006 Viestejä: 36097
|
Lähetetty: 07.06.2011 17:06 Viestin aihe: |
|
|
Pese pois vain,ei niissä ole mitään mikä teräksen ja muovin pilaisi...korkea lämpötola saattaa olla haitallisempi muoveille kuin itse aineet.
Kunhan muistaa huolellisen kuivatuksen...ja sitä öljyy. _________________ Kertalaakiyhdistys |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Elan Kanta-asiakas
Liittynyt: 20 Jou 2004 Viestejä: 9376
|
Lähetetty: 07.06.2011 17:49 Viestin aihe: |
|
|
Pese vaan ja kerro miten kävi.
Aika eri tavaraa se konetiskiaine on Fairyyn verrattuna, pH on 12-14, kun Fairyssa on 7 paikkeilla. Aineitakin on aika erilaisia ja ei nuo kotikoneisiin tarkoitetut kovin äreitä aineita ole. Ei ne teräsosat ja muovi miksikään mene, mutta jos siellä on sinkkiä tai alumiinia, niin ne voisivat periaatteessa kärsiä. Joissakin pesuaineissa on alumiinista varoituskin.
Perinteinen sinistyshän on periaatteesa lipeäkeitto ja natriumhydroksidia on joissakin konetiskiaineissakin. Lämpötila ja litkun pitoisuus on kyllä hiukan eri sinistyksessä.
Alumiinista äänenvaimentajaa ja rosteri Rugerin osia olen pessyt ultraaanipesurissa Fairyliouksessa ja se toimii hyvin. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|