Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
RiUDE Kanta-asiakas
Liittynyt: 24 Maa 2004 Viestejä: 20455 Paikkakunta: Savonlinna
|
Lähetetty: 05.02.2014 23:35 Viestin aihe: Heittokello ei heitä |
|
|
Sanokaapa tietävämmät, onko peli menetetty tuon Mitotyon heittokellon kanssa.
Se näyttää nätisti pienenkin heiton kun kierroksia on sorvissa tarpeeksi (100+), mutta hitaammilla kierroksilla mykistyy.
Akselista pystyy ihan silmällä huomaamaan sen liikkuvan (eli heittoa on), mutta ei näytä.
Eli sillä voi todeta heittoa olevan, mutta suuntaa ei pysty sanomaan kun ei käsin pääse kääntelemään. Eli yhtä tyhjän kanssa.
Ikä tullut vastaan tai pskaa jossain missä ei pitäisi? _________________ Savo suureksi. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
JH_ Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 19 Lok 2012 Viestejä: 89 Paikkakunta: Pattijoki
|
Lähetetty: 05.02.2014 23:59 Viestin aihe: |
|
|
Liikkuuko käsin keveästi? Kellonjalka huonosti? |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Fighterman Kanta-asiakas
Liittynyt: 12 Tam 2013 Viestejä: 1118 Paikkakunta: 100kunta
|
Lähetetty: 06.02.2014 00:06 Viestin aihe: |
|
|
Jalka kiinnitystä kans veikkaisin, ottaako magneetti kunnolla kiinni? |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
RiUDE Kanta-asiakas
Liittynyt: 24 Maa 2004 Viestejä: 20455 Paikkakunta: Savonlinna
|
Lähetetty: 06.02.2014 08:55 Viestin aihe: |
|
|
Kyllä se herkän oloisesti liikkuu sormella painaen, mutta eihän sillä tavalla tietysti tasaista pientä liikettä saa aikaiseksi.
En usko ongelman olevan jalassa.
Tein joskus suoraan poikkikelkkaan tulevan kiinnikkeen, ja sillä on sama homma.
Hitaasti ja tasaisesti kelkkaa siirtämällä viisari ei liiku tasaisesti, vaan pienin hypäyksin.
Eli tavallaan tuntuisi, että "herkkyys" on hukassa.
"Mäntä" siis kyllä liikkuu, mutta viisari ei. _________________ Savo suureksi. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
huti-kuti Kanta-asiakas
Liittynyt: 13 Lok 2008 Viestejä: 1813 Paikkakunta: periferia
|
Lähetetty: 06.02.2014 10:20 Viestin aihe: Re: Heittokello ei heitä |
|
|
RiUDE kirjoitti: |
Se näyttää nätisti pienenkin heiton kun kierroksia on sorvissa tarpeeksi (100+), mutta hitaammilla kierroksilla mykistyy.
|
Päinvastoin pitäs toimia. Ei ne kellot taho näyttää jos kierroksia on noin paljon, ei viisari vain kerkeä mukaan ja jos jotain näyttääkin, niin isoilla kierroksilla "huiput" leikkautuvat pois.
Kellon jalasta kannattaa aloittaa ja mieluiten johteisiin kello kiinni, ainakin jos vikaa etsit, niin sillä saa eliminoitua yhden syyn pois. Jos jalka ja kiinnitys on kunnossa, niin sitten vasta kellon raplausta.
Jalasta nyt sen verran, että jalan pitää olla laadukas, tukeva ja hyvä, muuten kelloon ei pysty luottamaan.
Aika pitkälti kellojen ongelmat ovat minulla olleet p"skasta johtuvia. Aikojen saatossa tahtoo mennä likaa liikkuvan mitta-akselin kautta kellon sisälle. Crc'tä surutta olen ruiskautellu ja ees kahtaalle vemputtanut kuin poikamies ikään ja jos ei rupea toimimaan niin surutta roskiin.
Yksityiskäytössä asia on tietenkin toisin ja ei kannata hylkyyn pistää heti. Kokeile pistää tosi vähäinen määrä ohutta öljyä akselille ja liikutusta, jos ei toimi niin kannattaa purkaa, sillä ethän sinä siinä mitään menetä. Jos ei kelloon luota, niin ei sillä mitään tee
Jos sormi menee suuhun, niin hyvä periaate on se, että ihmisten tekemiä ne kellotkin on. Saa ne purettua ja kasattua. Joskus tullut useammasta sököstä kasattua toimiva kello, kun on ollut tilanne päällä ja ei aikaa tilailla uusia. _________________
 |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
RiUDE Kanta-asiakas
Liittynyt: 24 Maa 2004 Viestejä: 20455 Paikkakunta: Savonlinna
|
Lähetetty: 06.02.2014 14:33 Viestin aihe: |
|
|
Tutkailin kelloa lisää, ja nytpä näyttäisikin siltä, että viisari laahaa lasiin.
Tai ainakin viisari usein pyrkii kääntymään lasin mukana.
Onkohan noissa laseissa mitään universaalia kiinnitystapaa, vai kokeilenko ruuvimeisselillä vaan vääntää ulkokehältä?
edit: ihan se lähti näppivoimin, ja toimi hienosti ilman lasia.
Pikkuisen viisaria alammas taivuttamalla alkoi toimimaan lasin kanssakin.
Case closed, kiitokset vastanneille. _________________ Savo suureksi. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
BR-FOX Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Syy 2011 Viestejä: 742
|
Lähetetty: 07.02.2014 22:55 Viestin aihe: |
|
|
Ööö,ostin taannoin kirpparilta ry... kellon vempeleen.Ei tuo taho oikein toimia, mittakara ahistaa.Ulospäin ei tuu omalla jousivoimalla.Ei ollut hinnalla pilattu. Oks kellään tietoa,mekaaninen kierroslukumittari
ZANDER&INGESTRÖM STOCKHOM kellotaulussa,rasian sisäpuoli tummansinisellä huovalla vuorattu ja saksankielistä tekstiä kannen sisäpuolella,ikää useampi vuosikymmen.Kierroslukualue 25-30000. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|