Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
hellokitty Kanta-asiakas
Liittynyt: 09 Jou 2012 Viestejä: 3487
|
Lähetetty: 12.02.2015 14:09 Viestin aihe: |
|
|
Noihin kiinan ihmeisiin ei kannata isommin rahojaan tuhlata,lisäksi ne on suljettuja järjestelmiä jotenka niihin ei nyt paljoa pysty mitään lisäilee jos laite muuten anna siihen mahdollisuutta.
Toi ruuvi.cc on saapumassa ihan näinä päivinä suomeen muutamille tahoille testiin,joten oottelisin vielä hetken aikaa. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
hellokitty Kanta-asiakas
Liittynyt: 09 Jou 2012 Viestejä: 3487
|
Lähetetty: 12.02.2015 19:39 Viestin aihe: |
|
|
Niin ja ohan tässä toinenkin mahdollisuus jos näprätä haluaa ja ohjailla etänä tuollaista modeemia. Ominaisuuksia löytyy varmasti riittävästi.
Lataile apps luuriin ja tsekkaile siittä et olisko tästä teidän tarkoitukseen sopiva kampe,nappulaa ja säädettävää piisaa tuohon hintaan kylliksi.
http://www.isocket.fi/best/
Ainut miinus tulee siittä et tuota joutuu purkaa jos haluaa sen jollain pienehkölle akulle sovittaa. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
tzh Kanta-asiakas
Liittynyt: 24 Tou 2005 Viestejä: 162 Paikkakunta: uusimaa
|
Lähetetty: 13.02.2015 00:21 Viestin aihe: |
|
|
hellokitty kirjoitti: | Niin ja ohan tässä toinenkin mahdollisuus jos näprätä haluaa ja ohjailla etänä tuollaista modeemia. Ominaisuuksia löytyy varmasti riittävästi.
Lataile apps luuriin ja tsekkaile siittä et olisko tästä teidän tarkoitukseen sopiva kampe,nappulaa ja säädettävää piisaa tuohon hintaan kylliksi.
http://www.isocket.fi/best/
Ainut miinus tulee siittä et tuota joutuu purkaa jos haluaa sen jollain pienehkölle akulle sovittaa. |
iscoket linee kalliimpi kuin tuo 99€ loukkuvahti - jonka sinällään uskoisin hoitavan homman (ainakin netraudassa)
haarukoin tässä kiinan ihmeillä että saisko hinnan pudotetu apuoleen
t |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Tvälläri Kanta-asiakas
Liittynyt: 10 Maa 2004 Viestejä: 3423 Paikkakunta: Mikämikämaa
|
Lähetetty: 13.02.2015 09:28 Viestin aihe: |
|
|
niin, ja tuos elektroniikas kandee ottaa huomioon pakkanen ja lämpötilanvaihtelut. halpis kinkkivehkeis on monesti liian heikko eristelakkaus (jos sitä ees on) piirilevyjen päällä mikä lämpötilavaihteluissa aiheuttaa kondension myötä poksahduksen aika herkästi. lisäks normi elektroniikka ei kestä -5 alhasempia pakkaslukemia. _________________ "Mies, ei koskaan kyllästy tuijottamaan välkehtivää tulta, virtaavaa vettä, tai tippuvaa pontikkaa" |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Pudejovicky Kanta-asiakas
Liittynyt: 29 Elo 2011 Viestejä: 1433 Paikkakunta: Syrjäinen
|
Lähetetty: 15.02.2015 16:23 Viestin aihe: |
|
|
Hommasin kokeeks tuollaisen Uovisionin LTA:n. Onhan tuossa katetta, jos miettii mihin hintaan kännyköitä myydään.. Ei oo näyttöö eikä kilkkeitä pahemmin.
Mut ei siinä mitään, tuntuis pöytäkokeiluissa toimivalta vehkeeltä ja nyt voi viedä jonkin loukun aika kauas..
Sellaisen huomasin säädellessä kun säädin vain yhden ilmoitusviestin aamuksi, ja hälytyksen jälkeisen soitto(mahdollisuus)ajan 6 tuntiin, että sit ei pystykään kysymään tilakyselyä mihin aikaan tahansa?
Toisinsanoen näyttää toimenpiteestä (viritys, hälytys, ilmoitusviesti) huolimatta pitävän modeemia päällä vain tuon 6h edellisestä toimenpiteestä. Eihän tuo mitään haittaa kun tietää, mutta käyttöohjeessa ei äkkiseltään luettuna sanottu.
Tilakyselyllä ei siis tullutkaan vastausta tuon 6h jälkeen ja laitoin jonkin ajan päästä toisen viestin, jolloin olin jo arvannut syyn. Aamulla tuli ilmoitusviesti hengissä olon merkiksi ja heti perään kaksi tilailmoitusta  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
hellokitty Kanta-asiakas
Liittynyt: 09 Jou 2012 Viestejä: 3487
|
Lähetetty: 15.02.2015 20:12 Viestin aihe: |
|
|
Toi lokkuvahtihan on tarkoitettu juuri noin toimivaksi,tai näin ainakin itse olen ymmärtänyt et tilakysely tulee silloin kun se ajastettu aika tulee voimaan.
(saadaan mah.pitkä toiminta-aika pattereilla,toiminnot mah,vähäiset)
Itsellä puoleltapäivin tuo aika/tieto tulee säännöllisesti. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Pudejovicky Kanta-asiakas
Liittynyt: 29 Elo 2011 Viestejä: 1433 Paikkakunta: Syrjäinen
|
Lähetetty: 15.02.2015 22:29 Viestin aihe: |
|
|
Toisaalta sillä tilakyselyllä ei tee yhtään mitään, jos vastaus tulee sen ennalta asetetun ilmoitusviestin yhteydessä, jossa vahti ilmoittaa muutenkin olevansa kunnossa? Noh, ei ehkä niin monipuolisesti, mutta esim. pattereiden tila käy selville.
Vakionahan tuossa on ilmoitusviesti kaksi kertaa vuorokaudessa ja se soittoaika 12h, jolloin tilakyselyyn saa aina vastauksen kun vaan kysyy = modeemi aina valmiudessa. Mutta tässä tapauksessa sille tilakyselylle voi olla vielä vähemmän tarvetta kun jo kahteen kertaan ilmoittaa olevansa kunnossa.
Mutta jos päätänkin säästää pattereita ja laitan yhden ilmoituksen vuorokaudessa ja kuusi tuntia soittoaikaa mahdollisen hälytyksen jälkeen, niin tilakyselyn voi tehdä vain kuusi tuntia tuon vuorokautisen ilmoituksen tai hälytyksen jälkeen...
Ymmärrän tuon virransäästön kyllä, sillähän sen laitoinkin noin ja myös sen, ettei modeemi voi vastata jos siitä on virrat pois, mutta ihan vaan huomiona jos joku laittaa samanmoiset asetukset ja esim. ekaa kertaa vahdin loukulle vietyään alkaakin jänskättää seitsemän tunnin kuluttua virityksestä, että mahtaako se nyt sittenkään toimia ja kyselee vahdin tilaa -> ei saa vastausta ja voi tulla äkkinäiselle loukkukeikka
Itellä oli tuossa pöydällä, niin malttoi odottaa aamuun, johon olen ilmoituksen pyytänyt. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
hellokitty Kanta-asiakas
Liittynyt: 09 Jou 2012 Viestejä: 3487
|
Lähetetty: 19.02.2015 18:26 Viestin aihe: |
|
|
Itse otin myös het alkuun kokonaan poikkeen ton soittoajan,kun sillä(kään) tee oikeastaan mitään,tai itse en tee tällähetkellä mitään sellaista et tarvis ton soiton.
Testailen nyt aluksi et toimii pattereiden elinajan ok,ni sitten voi alkaa suunittelee jotain muutakin toimintaa.
Harmi kun ole kovia pakkasia enempää,mut antaa se tämäkin testijakso jo luottoa sen verran et näitä pitää ostaa useampia vielä..
Tzh:lle vinkki et kuvia cc.laitteesta on nyt saamaksilla julkisista linkeistä jos laite herättää kiinostusta. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Pudejovicky Kanta-asiakas
Liittynyt: 29 Elo 2011 Viestejä: 1433 Paikkakunta: Syrjäinen
|
Lähetetty: 19.02.2015 20:06 Viestin aihe: |
|
|
Samaa kyllä mietin itekin koko soittoajasta. Ei sillä kyllä loukkukäytössä oikein taida olla virkaa.
Jos elukka loukkuun jää, niin ei se siellä kyllä mitään sano ennenku menee paikalle jos sittenkään.
Jossain hälytinkäytössä vois olla ok, niin vois kilauttaa ja kuunnella mikä meininki.
Nyt tarttis saada KaNu siirrettyä etäkohteeseen, niin pääsis oikeesti virittelemään ton tositoimiin. Saa nähdä lähteekö vaan irti ennen huhtikuuta  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
JuuPPa Kanta-asiakas
Liittynyt: 20 Hei 2005 Viestejä: 233 Paikkakunta: Lappi
|
Lähetetty: 23.02.2015 08:13 Viestin aihe: |
|
|
Hyvä että tulee näitä halvempiakin vehkeitä markkinoille ja pääasia että saadaan loukku varmistettua onko loukku lauennut.
Tästähän ei ole vielä saatu virallista hyväksyntää elektronisen vahdin käytöstä, mutta kokemukset ovat kyllä osoittaneet varmoiksi laitteiksi. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
hellokitty Kanta-asiakas
Liittynyt: 09 Jou 2012 Viestejä: 3487
|
Lähetetty: 23.02.2015 12:30 Viestin aihe: |
|
|
Näinpä juuri. Pitää heittää jossain vaiheessa tämä laite tonne pakastimen puolelle ja aina sillointällöin testailla sitäkin puolta et toimii luotettavasti.
Testiä,testiä,testiä..
Eiköhän tämän käytöstä saada piakkoin jotain tietoakin et voikos tällä korvata sen vrk. pykälän. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
valmet 412s Kanta-asiakas
Liittynyt: 13 Maa 2004 Viestejä: 17345 Paikkakunta: pohjois-stakunta
|
Lähetetty: 23.02.2015 14:11 Viestin aihe: |
|
|
Kyllä satanen on vielä liian kova hinta mokomalle vehkeelle...
-25e luokkaa niin olisi kohdallaan. _________________ Varisjahdin veteraani... |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
tzh Kanta-asiakas
Liittynyt: 24 Tou 2005 Viestejä: 162 Paikkakunta: uusimaa
|
Lähetetty: 24.02.2015 14:44 Viestin aihe: |
|
|
valmet 412s kirjoitti: | Kyllä satanen on vielä liian kova hinta mokomalle vehkeelle...
-25e luokkaa niin olisi kohdallaan. |
itsekkin iteroin sopivaksi hinnaksi 50...
mutta toisaalta jos tuolla säästäisi päivittäin esim 20 km autoilua (itselläni paljon enemmän), ja tunnin aikaa sähläämisineen . vaikka 100 päivän ajan.
jos tuolle tyhjälle käynnille laskis kustannukseksi 5egee (tai vaikka 20), voisi laitteelle laskea säästöksi 500 egee (tai vaikki 2000) vuodessa...
ja lisäksi kun ei päivittäin käy hajustamassa loukkua voisi pyyntitehokin parantua...
ja tulee pidettyä loukkua pitenpään pyynnissä
että kovin suhteellista se kustannus on
kyllä toimivasta loukkuvahdista hyötyy eniten kanalintukanta vähenevien petojen muodossa...
liittymäkuluille pitäisi joku kymppi riittää
t |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
hellokitty Kanta-asiakas
Liittynyt: 09 Jou 2012 Viestejä: 3487
|
Lähetetty: 24.02.2015 19:52 Viestin aihe: |
|
|
Eikös tuo säästö pidä laskia siten et joka päivä pitää käydä kierroksella ja vitosen kuluillakin tuo tekee rapiat 1800€ pelkkiä kuluja+ kaikki muu mitä siinä kuluu ja menettää ajassa.
Aiemmin näitä muita leluja testailtiin huonoin tuloksin..jos joku edelleen keksii muutamalla kympillä toimivan vermeen niin olen kyllä kiinostunut.
Nyt kun kattelee noiden irtoklikkeiden hintaa,siis sellaisten et kestää pakkastakin niin hintaa kertyy pakostakin useampia kymppejä.
Siihen kun lisätään kotelointi,sun muuta niin hinta vaan nousee.
Tällähetkellä tuohon melkein viiteenkympiin päästäisiin kyllä elektroniikan puolesta,mutta tähänkin pitää laskea vielä kotelointi ja muut kytkimet hälytystä varten. Akkua/pattereita unohtamati.
Kolme shieldiä,joista sen saa kyllä tehtyä ja on lähes vastaava kuin kaupan oleva :
http://robomaa.fi/index.php?route=product/product&product_id=1554&search=olimex
http://robomaa.fi/index.php?route=product/product&product_id=1555&search=olimex
http://robomaa.fi/index.php?route=product/product&product_id=1556&search=olimex
Tämän lisäksi tarvitaan vielä tuntematon määrä koodia,jolla tuon saa toimii niinkuin haluaa.
Jottei hommaa tarvisi kehenkään opetella ihan alusta niin softaakin löytyy,melkein"valmiiksi tehtynä"
https://www.olimex.com/Products/Duino/AVR/OLIMEXINO-NANO-GSM/
Sitten se mielenkiintoisin,jolla tuohon hintaan voi todella vaikuttaa on tuo koodi,jos se on suljettua ni laitteen hinta tuplaantuu vähintään,jolloin on ihan sama ostaa tuollainen valmis setti.
Jos taas koodi on avointa,niin hinta päinvastoin halpenee. Monen tätä on ehkä vaikea ymmärtää mutta näin se vaan menee.
Tästä tulikin mieleen et oon tainut tästä aiemmin jo kirjoittaa,mutta menköön toistona.. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
tzh Kanta-asiakas
Liittynyt: 24 Tou 2005 Viestejä: 162 Paikkakunta: uusimaa
|
Lähetetty: 25.02.2015 20:19 Viestin aihe: |
|
|
tzh kirjoitti: | valmet 412s kirjoitti: | Kyllä satanen on vielä liian kova hinta mokomalle vehkeelle...
-25e luokkaa niin olisi kohdallaan. |
itsekkin iteroin sopivaksi hinnaksi 50...
mutta toisaalta jos tuolla säästäisi päivittäin esim 20 km autoilua (itselläni paljon enemmän), ja tunnin aikaa sähläämisineen . vaikka 100 päivän ajan.
jos tuolle tyhjälle käynnille laskis kustannukseksi 5egee (tai vaikka 20), voisi laitteelle laskea säästöksi 500 egee (tai vaikki 2000) vuodessa...
ja lisäksi kun ei päivittäin käy hajustamassa loukkua voisi pyyntitehokin parantua...
ja tulee pidettyä loukkua pitenpään pyynnissä
että kovin suhteellista se kustannus on
kyllä toimivasta loukkuvahdista hyötyy eniten kanalintukanta vähenevien petojen muodossa...
liittymäkuluille pitäisi joku kymppi riittää
t |
näin se kävi että tilasin digimestan viimeisen loukkuvahdin tutustuttavaksi
http://www.digimesta.com/tuote/loukkuvahti-uovision-live-trap-alarm/205-001/
oliko täällä jo läpikäyty mikä SIM/liittymä on kustannustehokkain. Oletan että jokin prepaid? , oletuksella päivittäinen tekstari / kaksi, ei puhetta. käytössä ehkä puoli vuotta vuodesta
y |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|