Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
Villedz Vieras
|
Lähetetty: 15.08.2009 17:26 Viestin aihe: |
|
|
Laitetaas vielä.
Omasta mielestä huonoimpia.
308win, 30-06(ite lataamalla saisi jo kunnon hirvimällejä),kaikki kolmesataset hirvenräjäyttäjät. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
optimikko Kanta-asiakas
Liittynyt: 01 Kes 2007 Viestejä: 2785 Paikkakunta: Ala-Lapin kuusi
|
Lähetetty: 15.08.2009 23:11 Viestin aihe: |
|
|
kaikki alle kakstoista milliset on akkojen pyssyjä _________________ Hallittu kaaos = selkeä epäjärjestys |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
hunter00 Kanta-asiakas
Liittynyt: 23 Elo 2008 Viestejä: 470 Paikkakunta: Rovaniemi
|
Lähetetty: 25.08.2009 15:19 Viestin aihe: |
|
|
[quote="Nimrod"]8,2 x 53R,
Näiden omistajien suusta kuultua:
"Ai miks siellä aseliikkeessä ei muka oo panoksia tähän? Näitähän on tosi paljon."
Itellä tämä ase ja hyvin saa panoksia ko pyytääpi aseseppiä lataamaan tai lataa kutit itte. En ota kantaa mikä on huonoin tai paras. Kaikilla laillisilla kaliibereilla elukka kaatuu ko osuu oikiaan kohtaan. _________________ Kaikki lämpimän p@skan tekijät on tapettavissa. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
s.r.v Kanta-asiakas
Liittynyt: 01 Maa 2009 Viestejä: 238 Paikkakunta: P-Pohjanmaa
|
Lähetetty: 04.09.2009 20:00 Viestin aihe: |
|
|
Tämänkin aiheen keskustelu on kyllä hupaisaa..suorastaan naurattavaakin välillä(en tarkoita välttämättä juuri tätä topikkia,mut yleensä),mut heitämpä lusikkani soppaan minäkin.
Edellä joku "kehui" 308win:in suorastaan kelvolliseksi hirvestykseen,niin sanompa tähän vain oman kokemukseni kyseisestä kaliperista.
Kokemusta ei muista olekkaan,niin suotta mennä lonkilta muita kalipereja arvosteleen,mut 308:lla olen kymmeniä hirviä ampunut ja yksikään ei ole räjähtänyt,kuin Villedz asian ilmaisi. Kai sitä pitäisi tyyliin 10 kaliperilla ampua kullakin se 10 hirveä,niin sit sitä voisi kommentoidakkin vähän faktojen pohjalta.  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Juunas Kanta-asiakas
Liittynyt: 14 Maa 2004 Viestejä: 2397 Paikkakunta: Joensuu
|
Lähetetty: 05.09.2009 20:59 Viestin aihe: |
|
|
Muutaman kerran nähnyt miten 308:in kevyt luoti toimii luuosumissa ja sen takia suosin itse mieluummin järeämpiä kalibereita raskaammilla luodeilla. Enkä nyt tarkoita luodin hajoamista, koska sen saa paikattua oikealla luotivalinnalla, mutta ne luodin suunnan muutokset esim. kylkiluusta.... _________________ Ei se ota jos ei annakkaan |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Jamppa86 Kanta-asiakas
Liittynyt: 07 Maa 2004 Viestejä: 806 Paikkakunta: Täällä itä rajallaha tää
|
Lähetetty: 07.09.2009 09:51 Viestin aihe: |
|
|
Voi herranjumala sentää, että näistä jaksetaan jauhaa aina.  _________________ Pum! Pum! Sano Remari ja sorsa putos! |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
eskobar Kanta-asiakas
Liittynyt: 31 Elo 2009 Viestejä: 138 Paikkakunta: Laukaa
|
Lähetetty: 07.09.2009 10:31 Viestin aihe: |
|
|
Meillä on pantu "pannaan" 308:n hammerheadit. Lyhyeltä etäisyydeltä tahtoo tulla jauhelihaa... Muuten olen sitä mieltä, että se on enemmän kiinni sieltä perän takaa, jos ei hirvi meinaa kaatua. Se on ihan sama minkä kokoinen se lyijymöntti on jos se ei osu kohteeseensa  |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Pohjola Kanta-asiakas
Liittynyt: 13 Kes 2009 Viestejä: 27248
|
Lähetetty: 07.09.2009 11:03 Viestin aihe: |
|
|
hulluudella ei ole rajoja |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
nippon1 Kanta-asiakas
Liittynyt: 25 Tam 2005 Viestejä: 1010
|
Lähetetty: 05.10.2009 23:09 Viestin aihe: |
|
|
no nuo ysikolomesen tykit on ny muotia. Itelähän on aina ollu .270 noo aina ne välliin !&%¤#"! pienoiskivääreistä mutta se loppuu aina hetkeksi kun lasauttaa lavalta luun sälöiksi _________________ Rauhasa hissun kissun |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Inrot
Liittynyt: 06 Lok 2009 Viestejä: 1 Paikkakunta: United States of Mars
|
Lähetetty: 06.10.2009 03:25 Viestin aihe: Äläkää nyt mollatko toisten kaliipereita.. |
|
|
Mulla 30-06 Sprinkku on aivan hyvä ja sillä myös osuu tarkasti. Näin tekemällä kaatuisi toki norsukin
Tosin seuraavaksi aattelin hankkia T/C:n kertalaukauskiväärin kaliiperia .500 S&W. Revolverilla osuu metallielukkaan hyvin vielä 150 päähän, niin mikset metällä vaikka 50-100m ( ) päähän.
Ampujasta se on kii (paitsi jos virtahepoa .177 ilmakolla yrittää..). |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Wetzlar Kanta-asiakas
Liittynyt: 21 Elo 2008 Viestejä: 593 Paikkakunta: Helsinki
|
Lähetetty: 06.10.2009 08:21 Viestin aihe: |
|
|
NiCo kirjoitti: | kaikki 3 alkavat kaliperit |
Pitää paikkaansa. Viimeisimmässä M&K lehden Kymppihirvi-jutussa oli tarinaa .375 H&H kaliperista.
Pisimmillään hirvi juoksi 3500 m ja tarvitsi vielä kaksi lisälaukausta.Toinen kerta hirvi "karkkosi" kilometrin verran ja tilastokummajaisena v. 2007 pisin pakomatka myös .375H&H aseella.
Joten yksiselitteisesti .375 H&H on surkein hirvikaliperi ja toisena tulee 9,3 kaliperit. _________________ - näillä mennään - |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
h.o.
Liittynyt: 05 Jou 2006 Viestejä: 6
|
Lähetetty: 06.10.2009 09:53 Viestin aihe: |
|
|
Onpa värikästä keskustelua jälleen kaliibereista! No kieli poskessahan nämä jutut on keskusteltava. Yksiselitteisesti kaliibereja ei voida panna järjestykseen, koska käyttöön vaikuttaa niin paljon muuttuvia tekijöitä kuten maasto, metsästysmuoto ja eniten perän pitäjä. Minun mielestä aika lähellä optimia ollaan suurriista-aseessa puhuttaessa väljyydestä 9,3-.45". Isompi antaa enemmän variaatioita eri tilanteisiin ja olosuhteisiin, kunhan hallitsee jälleenlatauksen ja älyää ballistiikan päälle jotakin... Itsellä on veritekoja tullut tehtyä hirville välillä 7,62 - .458 Win Mag. Erilaisissa lopettelu tilanteissa on tullu nähtyä myös .22 LR:n 12/70:n teho.
Vääntö kalibereista on minusta turhaa, mutta hyvää ajanvietettä. Ennemminkin tulisi tarkastella mikä on surkein luoti hirven metsästyksessä. Minusta huonoimmasta päästä on Sakon, Lapuan ja Speerin luodit sekä yleisesti kaikki kokokupariset viritykset! |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
BlueMarlin Kanta-asiakas
Liittynyt: 16 Maa 2004 Viestejä: 2805
|
Lähetetty: 06.10.2009 10:05 Viestin aihe: |
|
|
Kysymys hunter00:lle: Kuka aseseppä lataa asiakkaille patruunoita? |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
Kala-Harri Kanta-asiakas
Liittynyt: 12 Lok 2004 Viestejä: 243 Paikkakunta: Utsjoki
|
Lähetetty: 06.10.2009 10:16 Viestin aihe: |
|
|
Tuskin tämä aihe on muuta kuin ajanvietettä. Sillä eiköhän jokaisen mielestä paras hirvikaliiberi ole se, minkä itse omistaa ja muut ovat huonoja.
Jos osaa ampua, hirven saa hengiltä kaikilla laillisilla hirvikaliibereilla. Ja kun vielä sijoittaa sen luodinkin oikeaan paikkaan, niin ei tuhoudu lihaa, ei kimpoile luodit minnekään ja eivät myöskään räjähtele.
Itse käytän hirvijahdissa 6,5x55 SE, .308 win, 9,3x66 ja myös aikaisemmin, nyt jo myymääni .375 H&H mag. Karhusta hirveen, peurasta kuduun. Kaikki ovat löytyneet laukauksen jälkeen hengettöminä.
Joku tuolla ehdotti paneutumista kaliiberien sijaan luoteihin. Erinomainen ehdotus. Ja itse ehdotan vielä lisäksi tutustumaan eläimen anatomiaan ja ampumataitoon. Liian paljon vedetään vielä ns. sinnepäin, kun joku sopiva riistaeläin vilahtaa, seisoo muuten kuin kylki ampujaa päin, juoksee, loikkii, on ryteikössä jne.
Uskon että jokainen metsästäjä yhtyy siihen asiaan, että rauhallinen, tähdätty laukaus tappavaan kohtaan on ainoa oikea vaihtoehto tälle kaliiberikeskustelulle.
Mutta kivahan näitä on lukea, kuinka ehdottomia mielipiteitä löytyy. Ei ne meidän lapset, vaan naapurin kakarat. Suoria kuteja kaikille, elukkaa kenttään. _________________ Pääasia että mies viihtyy |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
9.3x622 Kanta-asiakas
Liittynyt: 16 Huh 2004 Viestejä: 16825
|
Lähetetty: 06.10.2009 11:20 Viestin aihe: |
|
|
h.o. kirjoitti: | Vääntö kalibereista on minusta turhaa, mutta hyvää ajanvietettä. Ennemminkin tulisi tarkastella mikä on surkein luoti hirven metsästyksessä. Minusta huonoimmasta päästä on Sakon, Lapuan ja Speerin luodit sekä yleisesti kaikki kokokupariset viritykset! |
Näin se on minunkin mielestä. Löysin tuossa eilen luotijemman, jossa oli 80-luvulla käyttämiäni hirvestä kaivettuja luoteja. Kaikki olivat samaa laatua, eli 30-06 Hammerhead (14,3g) ja kyllä ne olivat surkeita katseltavia. Mutta eipä sitä silloin älynnyt senkään vertaa mitä nyt, että luodissa kannattaa satsata laatuun. Niin ja kolomenollakasi on huonoin.  _________________ Polku on kulkijaansa viisaampi. !&%¤# määrä on vakio. |
|
Takaisin alkuun |
|
 |
|